Wykład i warsztaty – „Zofia Rydet – humanistka pod wpływem awangardy”

 

 

Koło Naukowe Studentów Socjologii AGH zaprasza na wykład i warsztaty fotograficzne, które odbędą się kolejno 8 i 9 października, na Wydziale Humanistycznym AGH (ul. Gramatyka 8A). Motywem przewodnim obydwu wydarzeń będzie postać i twórczość polskiej fotografki, Zofii Rydet*.

Wykład i warsztaty poprowadzi dla nas Ewa Pasternak-Kapera, absolwentka Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Fundacją im. Zofii Rydet jako kuratorka i członkini Rady Programowej.

****

PROGRAM WYDARZENIA:

➡️ poniedziałek | 8 października | 16: 20 | WH AGH (sala 432)

WYKŁAD pt. „Zofia Rydet – humanistka pod wpływem awangardy”.
W trakcie wykładu odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Śladami Zofii Rydet – społeczeństwo polskie w obiektywie socjologicznym”.

➡️ wtorek | 9 października | 16:20 | WH AGH (sala 120)

WARSZTATY z podstaw fotografii dla studentów (i nie tylko).

****

*Zofia Rydet była wybitną fotografką z dawnego Stanisławowa. Urodzona w 1911 roku, w trakcie II wojny światowej przeniosła się do Gliwic, gdzie wykładała fotografię na Politechnice Śląskiej, dołączając w 1954 roku do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Od lat 60. zrealizowała liczne cykle fotograficzne, publikowane później w autorskich albumach, wśród których można wymienić chociażby takie nazwy, jak „Mały człowiek”, „Czas przemijania”, „Świat uczuć i wyobraźni”, „Nieskończoność dalekich dróg” i wiele, wiele innych; jednak najważniejszym z nich był „Zapis socjologiczny. Anno 1978 – 1988”, będący monumentalną dokumentacją człowieka i społeczeństwa, zrealizowaną samodzielnie w kilkunastu województwach Polski i za granicą. Jeszcze za życia miała przyjemność uczestniczyć w ponad trzystu wystawach fotograficznych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Współpracowała również z takimi artystami, jak Zdzisław Beksiński czy Bronisław Schlabs, a za swoje dokonania otrzymała wiele prestiżowych nagród, jak chociażby tytuł wybitnego artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (1976).

Jej ostatnim cyklem była „Suita śląska”, stworzona na przełomie lat 80. i 90. XX wieku i zawierająca autocytaty z wcześniejszych prac artystki. Zmarła w 1997 w Gliwicach. Dziś jej prace można oglądać w licznych muzeach na całym świecie, w tym m.in. Muzeum Etnograficznym w Krakowie, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Museum of Modern Art w Kyoto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *