Zapraszamy na konferencję „Kultura najnowsza – przegląd bieżących tendencji w literaturze, sztuce i filozofii”

Koło Naukowe Studentów Socjologii AGH, Kulturoznawcze Koło Naukowe AGH, redakcja czasopisma naukowego Amor Fati oraz Fundacja „dzień dobry! kolektyw kultury” mają zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną, ogólnopolską konferencję naukową CFP: Kultura najnowsza – przegląd bieżących tendencji, która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w dniach 30-31 marca 2019 roku.

Jak piszą organizatorzy konferencji:

Żyjemy w czasach ogromnej podaży tekstów i utworów artystycznych oraz ogromnego rozrostu teorii albo towarzyszącej owym zjawiskom artystycznym, albo rozwijającej się od nich niezależnie. Indywidualne śledzenie wszystkich aktualnych procesów (nawet jeśli ograniczamy się tylko do wąskiej specjalności w obrębie nauk humanistycznych czy społecznych) dawno już przestało być możliwe i wydaje się, że potrzeba istnienia różnego rodzaju forów wymiany myśli i spostrzeżeń jest dziś silniejsza niż kiedykolwiek.

Dlatego też chcielibyśmy Państwa zaprosić do podjęcia razem z nami wysiłku stworzenia takiej przestrzeni i podzielenia się z resztą uczestników swoimi ostatnimi lekturami, fascynacjami i koncepcjami.

Tematyka konferencji pozostaje zatem w pełni otwarta choć skupiona raczej wokół zjawisk powstałych w XXI wieku i pod sam koniec wieku XX.

Poniżej zamieszczamy listę proponowanych obszarów tematycznych:

– najnowsze nurty i zjawiska w literaturze i sztukach audiowizualnych,
– współczesne koncepcje filozoficzne i nowe odczytania koncepcji dawniejszych,
– odpowiedzi nauk humanistycznych i społecznych na wyzwania współczesnego świata,
– dzisiejsze uzasadnienia przydatności/niezbędności sztuki oraz nauk humanistycznych i społecznych,
– dzisiejsze spory wewnątrz-humanistyczne,
– odpowiedzi na pytanie, jaka sztuka i jaka humanistyka jest dziś potrzebna: autonomiczna czy politycznie zaangażowana?
– sylwetki współczesnych artystów, filozofów i teoretyków,
– relacje sztuki oraz nauk humanistycznych i społecznych ze światem zewnętrznym,
– komunikacja sztuki i humanistyki z innymi obszarami wiedzy (perspektywy prawne, polityczne, ekonomiczne, przyrodnicze).

Do udziału w konferencji zapraszamy:

• studentów,
• doktorantów,
• pracowników naukowych,
• osoby spoza środowiska akademickiego.

Zgłoszeń dokonywać można do 27 stycznia pod adresem: https://goo.gl/forms/MIVT0Xaw9Y2bVOVO2

Opłata konferencyjna wynosi 295 złotych.

Terminy:

– przyjmowanie zgłoszeń: do 27 stycznia 2019 roku,
– informacja o kwalifikacji zgłoszeń: do 29 stycznia 2019,
– konferencja: 30-31 marca 2019 roku (liczba dni zależeć będzie od liczby zgłoszeń),
– nadsyłanie tekstów: do 30 marca 2019 roku,
– publikacja tekstów: najpóźniej we wrześniu 2019.

Komitet organizacyjny:

Lidka Knapek (Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WH AGH, Koło Naukowe Studentów Socjologii AGH)
Agata Krzeszowska (Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WH AGH, Kulturoznawcze Koło Naukowe AGH)
lic. Bartłomiej K. Krzych (UR)
lic. Sebastian Medoń (Koło Naukowe Studentów Socjologii AGH)
mgr Rafał Sowiński (UJ)
mgr Przemysław Szymański (UG)
Karolina Pach (Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WH AGH, Koło Naukowe Studentów Socjologii AGH)
mgr Gerard Ronge (UAM)
mgr Kamil M. Wieczorek (Fundacja „dzień dobry! kolektyw kultury”)
mgr Adrianna Woroch (UAM)

Więcej informacji: https://bit.ly/2FrYxjo