Miesięczne archiwum: październik 2018

Spotkanie rekrutacyjne!

 


Konferencja w Bartkowej

 

W weekend odbywała się 23. Konferencja Studenckiego Ruchu Naukowego AGH w Bartkowej (19-21 października 2018), w której wzięły udział także reprezentantki KNSS – Karolina Pach i Lidka Knapek.

Karolina w imieniu Koła zaprezentowała rezultaty projektu „Społeczeństwo polskie w obiektywie socjologicznym – śladami Zofii Rydet”, który zrealizowaliśmy w ramach Grantu Rektora 2018.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w projekcie!

 

 

Fot. Lidka Knapek

Wykład otwarty „Zofia Rydet – humanistka pod wpływem awangardy” oraz warsztaty fotograficzne

 

W mijającym tygodniu na Wydział Humanistyczny AGH odbył się zorganizowany przez KNSS wykład otwarty pt. „Zofia Rydet – humanistka pod wpływem awangardy” oraz warsztaty z podstaw fotografii. 📸

Wykład rozpoczął się od wręczenia nagród laureatom konkursu „Śladami Zofii Rydet – społeczeństwo polskie w obiektywie socjologicznym”. Nagrody wręczyły Pani Prodziekan ds. Kształcenia na WH AGH, dr Ewa Migaczewska oraz Prezeska KNSS, Karolina Pach.

W trakcie dalszej części spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat twórczości Zofii Rydet, polskiej fotografki, autorki cyklów zdjęciowych takich jak m.in. „Mały człowiek”, „Czas przemijania” czy „Zapis socjologiczny”.

Warsztaty obfitowały natomiast w cenne wskazówki dotyczące tego, jak prostymi metodami poprawić jakość zdjęć i wykonywać je w sposób bardziej przemyślany.

Oba spotkania poprowadziła dla nas Pani Ewa Pasternak-Kapera, której serdecznie dziękujemy! 😉

Dziękujemy również Bibliotece Głównej AGH w Krakowie za ugoszczenie naszej wystawy fotograficznej „Śladami Zofii Rydet”! 🎞️Zebrane na niej zdjęcia, już niedługo, będzie można oglądać na korytarzach Wydziału Humanistycznego AGH.

Wydarzenia zorganizowane zostały w ramach podsumowania projektu popularyzującego postać Zofii Rydet i fotografię wizualną wśród studentów AGH. Szczegółowa fotorelacja tutaj!

 

Fot. Wojciech Kobylański

Wykład i warsztaty – „Zofia Rydet – humanistka pod wpływem awangardy”

 

 

Koło Naukowe Studentów Socjologii AGH zaprasza na wykład i warsztaty fotograficzne, które odbędą się kolejno 8 i 9 października, na Wydziale Humanistycznym AGH (ul. Gramatyka 8A). Motywem przewodnim obydwu wydarzeń będzie postać i twórczość polskiej fotografki, Zofii Rydet*.

Wykład i warsztaty poprowadzi dla nas Ewa Pasternak-Kapera, absolwentka Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Fundacją im. Zofii Rydet jako kuratorka i członkini Rady Programowej.

****

PROGRAM WYDARZENIA:

➡️ poniedziałek | 8 października | 16: 20 | WH AGH (sala 432)

WYKŁAD pt. „Zofia Rydet – humanistka pod wpływem awangardy”.
W trakcie wykładu odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Śladami Zofii Rydet – społeczeństwo polskie w obiektywie socjologicznym”.

➡️ wtorek | 9 października | 16:20 | WH AGH (sala 120)

WARSZTATY z podstaw fotografii dla studentów (i nie tylko).

****

*Zofia Rydet była wybitną fotografką z dawnego Stanisławowa. Urodzona w 1911 roku, w trakcie II wojny światowej przeniosła się do Gliwic, gdzie wykładała fotografię na Politechnice Śląskiej, dołączając w 1954 roku do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Od lat 60. zrealizowała liczne cykle fotograficzne, publikowane później w autorskich albumach, wśród których można wymienić chociażby takie nazwy, jak „Mały człowiek”, „Czas przemijania”, „Świat uczuć i wyobraźni”, „Nieskończoność dalekich dróg” i wiele, wiele innych; jednak najważniejszym z nich był „Zapis socjologiczny. Anno 1978 – 1988”, będący monumentalną dokumentacją człowieka i społeczeństwa, zrealizowaną samodzielnie w kilkunastu województwach Polski i za granicą. Jeszcze za życia miała przyjemność uczestniczyć w ponad trzystu wystawach fotograficznych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Współpracowała również z takimi artystami, jak Zdzisław Beksiński czy Bronisław Schlabs, a za swoje dokonania otrzymała wiele prestiżowych nagród, jak chociażby tytuł wybitnego artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (1976).

Jej ostatnim cyklem była „Suita śląska”, stworzona na przełomie lat 80. i 90. XX wieku i zawierająca autocytaty z wcześniejszych prac artystki. Zmarła w 1997 w Gliwicach. Dziś jej prace można oglądać w licznych muzeach na całym świecie, w tym m.in. Muzeum Etnograficznym w Krakowie, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Museum of Modern Art w Kyoto.